• +48 780 488 817
  • info@wiatrodyskretni.pl
  • Łap nas 11.00 – 19.00
  • SKLEPAntybąkowe WSZYSTKO
    Zapraszamy!
  • Jak to działaNa jakiej zasadzie działa antybąkowa bielizna
  • Instrukcja praniaJak prawidłowo pielęgnować antybąkową bieliznę
    Ważne!
  • Jak wybrać rozmiarDobrze dobrany rozmiar zapewnia najlepsze działanie bielizny
    Ważne!
  • Kontakt z namiNumer telefonu, adres email, formularz kontaktowy i parę słów o tym, kim jesteśmy
  • WysyłkiKiedy nadajemy paczki? Jaki kurier dostarczy Ci Twoje zakupy ? I ile to będzie kosztowało?
  • blogJeśli chcesz poczytać o zdrowiu jelit i pokrewnych tematach, to kliknij właśnie tutaj!
  • niezwykła bieliznaPod tym linkiem dowiesz się absolutnie wszystkiego o majtkach na bąki
    Warto
  • faqTutaj zebraliśmy najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie. Miłego odkrywania!
  • regulaminKoniecznie przeczytaj! Dowiesz się, na jakich warunkach świadczymy usługę i w jakich warunkach przysługuje Ci prawo odstąpienia od umowy
    Ważne!
  • Dla kogo te majtki?Kto powinien pomyśleć o zakupie antybąkowej bielizny? SPrawdź, czy jesteś w tym gronie!
    Info

Gazy, wzdęcia i gorsze trawienie – jaki mają związek z bakteriami?

gazy, wzdęcia i gorsze trawienie - inulina jest odpowiedzią

Problemy trawienne czasem pojawiają się dopiero w pewnym wieku. Taką „magiczną” granicą jest okolica czterdziestki.

Gazy, wzdęcia i inne brzuszne przypadłości – czy pamiętasz to z dzieciństwa lub wczesnej młodości? Jeśli nie cierpisz na choroby jelit (np. chorobę Leśniowskiego Crohna czy zespół jelita drażliwego), zapewne pierwsze dwie lub trzy dekady Twego życia były wolne od takich problemów.

To całkiem częsty scenariusz: do czterdziestki wszystko idzie dobrze, a potem zaczynają się brzuszne problemy – a to masz uczucie, że coś leży Ci na żołądku, a to brzuch wzdęło jak balon, a to zapach gazów robi się trudny do wytrzymania… Naukowcy mają nową teorię: to wszystko jest najprawdopodobniej związane ze zmianami, które z wiekiem zachodzą w składzie bakteryjnego mikrobiomu jelitowego. Kiepsko? To słuchaj dalej: gazy, wzdęcia i przelewanie się w brzuchu to tylko jeden z objawów zmian w mikrobiomie – i wcale nie najprzykrzejszy.

Gazy, wzdęcia i wiek średni

Jakby już sam fakt, że wchodzimy w „wiek średni” nie był wystraczająco smutny, ów średni wiek przynosi ze sobą wiele zmian, na które wcale nie mamy ochoty. Skóra czterdziestoletniej osoby może nie wyglądać jeszcze źle, ciało może całkiem nieźle trzymać formę – ale to i owo zaczyna zniżkować. Na przykład zdolności poznawcze: robimy się mniej ciekawi świata, chętniej spędzamy czas na powtarzaniu czynności znanych i bezpiecznych, mniej rzeczy nas cieszy, pamięć słabnie i trochę więcej czasu zajmuje nam zrozumienie nowych zjawisk. I, choć gazy, wzdęcia i bóle brzucha łatwiej nam połączyć z działalnością jelitowych bakterii, okazuje się, że słabsza pamięć i gorsza jakość przeżyć też z tymi bakteriami mają ścisły związek!

Dobra zła wiadomość

W gruncie rzeczy wiadomość ta jest dobra. Dlaczego? Dzięki naukowcom z University College Cork w Irlandii. Badając wpływ mikrobiomu na zdrowie i funkcje poznawcze oraz zachowanie samego mikrobiomu, odkryli, że dzięki pewnym zmianom w diecie możemy odwrócić bakteryjne ubytki, tym samym zdecydowanie zmniejszając gazy, wzdęcia i dyskomfort trawienny oraz – jednocześnie – pozytywnie wpłynąć na funkcje poznawcze. To, że „dobre” bakterie w jelitach mają bezpośrednie wpływ nie tylko na przyswajanie pokarmu, ale też na działanie mózgu, zostało już wielokrotnie udowodnione naukowo. Od jakości pamięci, przez ogólny nastrój, po depresję i stany lękowe – wszystko łączy się z kształtem i jakością naszego mikrobiomu.

Gazy, wzdęcia i gorsza pamięć a śmieciowe jedzenie

Niestety, współczesny człowiek szkodzi własnemu mikrobiomowi. Wyrządzamy mu krzywdę jedząc śmieciowe jedzenie, spożywając małą ilość błonnika (zwłaszcza rozpuszczalnego), zażywając antybiotyki czy chroniąc rozwijające się (i kształtujące mikrobiom na całe życie) dzieci przed kontaktem z bakteryjną bioróżnorodnością. Nasz organizm jakoś to znosi, póki jesteśmy młodzi. Ale kiedy spada na nas wiek średni, jakość mikrobiomu zaczyna się widocznie pogarszać. Efekty już znasz, ale powtórzymy: gazy, wzdęcia, problemy trawienne, słabsza pamięć oraz gorszy nastrój.

Inulina, nasz ratunek

Naukowcy z University College Cork zauważyli, że może tu pomóc zwiększenie spożycia inuliny. Inulina jest prebiotykiem, czyli rodzajem substancji, której nie możemy strawić, ale która przyczynia się do wzrostu „dobrych” bakterii. Inuliny jest całkiem sporo w wielu pokarmach – głównie w warzywach i owocach. Wyniki badań są obiecujące: dieta, wzbogacona w inulinę, powodowała pozytywne zmiany w bakteryjnym mikrobiomie. I to właśnie w kierunku, o jaki nam chodzi, czyli w kwestii poprawy samopoczucia – zarówno w znaczeniu humoru, jak i „bezkolizyjnego” trawienia. A teraz najlepsze: nie tylko zmniejszały się gazy, wzdęcia i kłopoty z brzuchem, ale też stan komórek, odpowiedzialnych za neuropsychologiczną kondycję mózgu – zwłaszcza w rejonach, odpowiedzianych za uczenie się pamięć – zbliżał się z powrotem do stanu komórek znacznie młodszych osób!

Plus sprytne sposoby

Pora więc na rady i wskazówki. Po pierwsze: zwiększ ilość inuliny w diecie. Znajdziesz ją w cykorii, mniszku lekarskim, porze, cebuli, szparagach, pszenicy, jęczmieniu, bananach, karczochach, czosnku – albo w suplementach. I warto o takim suplemencie pomyśleć, bo ile można jeść czosnku i cykorii? Będąc w aptece zapytaj też o inny suplement, citotrop. To wyciąg z soi, zawierający unikatowy rodzaj choliny (Cytydylo-5’difosfocholina – CDP-cholina) – dokładnie takiej, jakiej potrzebują komórki układu nerwowego do właściwej pracy. Poprawia pamięć – sprawdzone! – ale musi to być właśnie TA POSTAĆ choliny. Kup też suplement o nazwie urydynox (lub zamiennik). To zestaw witamin z grupy B (wspierają pracę układu nerwowego) oraz urydyna, aminokwas, który poprawia działanie komórek mózgu, poprawia pamięć i przyspiesza reperacje uszkodzeń. Wejdź też na https://wiatrodyskretni.pl i kup antybąkową bieliznę. To sprytny sposób na to, by gazy, wzdęcia i wiatry – choć wciąż będą powstawać – zostały pozbawione najgorszego: paskudnego zapachu. Ta bielizna, dzięki wszytej w tylną część tkaniny z aktywnego węgla, wyłapuje z bąków cząsteczki zapachowe i wiąże je w tkaninie. Jest w stanie z powodzeniem przefiltrować równowartość 200 ludzkich bąków (potwierdzone badaniami naukowymi!), a po upraniu znów działa jak nowa.

Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.

majtki bielizna pochłaniająca wiatry i gazy
Antybąkowa bielizna skutecznie pozbawi zapachu śmierdzące gazy w jelitach. Całkowicie! Przepuści wyłącznie ciepłe powietrze.

Zainteresował Cię ten wpis? Rzuć więc okiem także na te teksty:

bielizna-na-nietrzymanie-moczu-reklama
Daj nam znać, czego szukasz! Zostaw swój adres e-mail, a wyślemy Ci info natychmiast, jak tylko towar wróci na półki.