Twój koszyk jest obecnie pusty!
Śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować?
Śmierdzące gazy – co sprawia, że są tak ciężkim przeciwnikiem? Zacząć trzeba od wyśledzenia ich przyczyny. A potem warto podjąć walkę. Bo tę walkę da się wygrać!
Śmierdzące gazy – co pomoże Ci je pożegnać? Przede wszystkim trzeba określić, czy są wynikiem błędów dietetycznych, czy niewielkich problemów zdrowotnych. Bo właśnie od ustalenia przyczyny zależy to, w jaki sposób uda Ci się je pożegnać. Sprawdź, czy Twoje objawy przypominają którąś z opisanych sytuacji. I wprowadź w życie proponowane przez nas zmiany.
Śmierdzące gazy – co je łączy ze składem posiłków?
Każdy puszcza bąki. Jedni twierdzą, że 14, inni – że aż 20 razy dziennie. Ale to, czy bąki te będą do tego intensywnie i niemiło pachnieć, w dużej mierzy zależy od tego, co trafiło do Twojego brzucha. Na liście pokarmów, bardziej niż inne „perfumujących” gazy, są: brukselki, brokuły, fasola, szparagi, kapusta, cebula, jaja, mięso, czosnek. Jak niwelować śmierdzące gazy? Notuj, co jesz. Sprawdź, czy to przypadkiem nie po tych właśnie pokarmach pojawiają się Twoje problemy.
Śmierdzące gazy – co mają wspólnego z nietolerancją?
Osoby, których organizm nie toleruje pewnych pokarmów, będą mieć tendencje do wzdęć, a ich gazy będą pachnieć intensywniej. Jest to wynikiem reakcji układu pokarmowego na coś, co mu nie służy. Pokarm, który nie jest tolerowany, jest albo gorzej i wolniej trawiony, albo po prostu drażni jelita – więc reagują nieprawidłowo. Do najczęściej nietolerowanych pokarmów należy laktoza oraz gluten. Laktoza kryje się we wszystkich produktach mlecznych – a więc jest w mleku, serach, twarogach, lodach, jogurtach i kefirach. Gluten z kolei kryje się we wszystkim, co jest z mąki pszennej czy żytniej – a więc jest w makaronach, chlebie, bułkach, pierogach, naleśnikach, pizzy.
Śmierdzące gazy – co robić w przypadku nietolerancji?
Obserwuj swój organizm. Jeśli śmierdzące gazy pojawiają się właśnie po zjedzeniu takich pokarmów – masz winowajcę. Nietolerancję nietrudno wyśledzić, bo wzdęcie pojawia się do pół godziny po nietolerowanych posiłku. Poza tym będą Cię nękać też mdłości, przelewanie się w brzuchu, biegunki lub rozwolnienia. Jak niwelować śmierdzące gazy, związane z nietolerancją? Jeśli nie tolerujesz laktozy, spróbuj kupić w aptece enzym o nazwie laktaza. Jeśli zażyjesz go przed zawierającym nabiał posiłkiem, objawy się nie pojawią albo będą znacznie słabsze. Możesz też przestawić się na nabiał w wersji bezlaktozowej – dostaniesz go praktycznie w każdym spożywczaku. Jeśli nie tolerujesz glutenu, musisz go po prostu unikać. Tutaj nie ma enzymu w tabletkach do zażycia; ratuje Cię tylko dieta bezglutenowa.
Śmierdzące gazy – co z jelitami?
To, ile będziesz mieć gazów i jak będą one pachnieć, zależy w pewnym stopniu od pracy jelit. A ta z kolei zależy w dużej mierze od flory bakteryjnej, jaka w nich bytuje. To bowiem bakterie jelitowe przepracowują pokarm, produkując przy tym gazy. Osoby z zaburzeniami flory jelitowej męczą się często ze wzdętym brzuchem i miewają śmierdzące gazy. Zaburzenia flory bakteryjnej są typowe np. po antybiotykoterapii – ale i bez brania antybiotyku można mieć w tej materii problemy. Po pierwsze, każdy z nas ma własny, unikalny skład flory bakteryjnej. Po drugie, zmienia się ona w zależności od sposobu odżywiania. Jeśli jesz np. dużo słodyczy, mnożą się inne bakterie, niż wtedy, kiedy jesz dużo warzyw. Jak niwelować śmierdzące gazy? Jak sprawdzić, czy w Twoim przypadku szwankują bakterie w jelitach? Kup w aptece suplement, zwierający „dobre” bakterie i bierz go przez, powiedzmy, miesiąc. Jeśli pomoże – już wiesz, o co chodziło.
Śmierdzące gazy – co je łączy z trzustką?
Całkiem sporo. Trzustka produkuje nie tylko konieczną do trawienia cukru insulinę. Jej zadaniem jest także produkcja enzymów trzustkowych, które są konieczne do trawienia węglowodanów. Jeśli trzustka z jakiegoś powodu produkuje tych enzymów za mało, węglowodany nie będą właściwie trawione i bakterie w jelitach będą je fermentować. Efekt: gazy. Śmierdzące. I dużo. Jak niwelować te śmierdzące gazy? Przez jakiś czas prowadź dietę bez albo z małą ilością węglowodanów: nie jedz chleba, makaronów, pierogów, ciast, bułek, hot dogów, hamburgerów i niczego, co jest z ciasta. Jeśli śmierdzące gazy znikną po odciążeniu trzustki, być może o to chodziło. Ale jest też prostsza droga: zapytaj w aptece o enzymy trzustkowe, np. alfa galaktosydazę. Zażyj ją przed posiłkiem, który będzie zwierał węglowodany. Jeśli pomoże – masz odpowiedź.
Śmierdzące gazy – co z zaparciami?
Czy wypróżniasz się regularnie? Powinno się chodzić do toalety raz dziennie – to optimum. Jeśli chadzasz na “dłuższe posiedzenia” cztery razy w tygodniu to już nieco gorzej, ale wciąż ok. Im jednak rzadziej pozbywasz się balastu z jelit, tym większe ryzyko, że ów balast będzie „perfumować” Twoje bąki, czego efektem będą śmierdzące gazy. Jak je niwelować? Jedz więcej warzyw i owoców oraz pokarmów pełnoziarnistych. Więcej pij – kał odwodniony jest twardy i jelitom jest ciężej go transportować. Ruszaj się regularnie, bo kiedy Ty się ruszasz, ruchliwsze stają się też Twoje jelita. Możesz też poszukać pomocy w aptece i albo kupić suplement z błonnikiem, albo nabyć ziołowy środek (np. herbatkę), który ułatwi regularne wypróżnianie.
Czy na śmierdzące gazy pomogą bakterie?
Nasze jelita zasiedlają miliardy bakterii! Jest ich ponad 500 różnych gatunków. W znacznej większości są to bakterie o pozytywnym wpływie na zdrowie a całość tej bakteryjnej mieszanki zwana jest bakteryjnym mikrobiomem jelitowym. Zdrowie i funkcjonowanie jelit zależy w dużej mierze od tej właśnie bakteryjnej mieszanki.
Naukowcy przyjrzeli się dokładniej temu zjawisku i określili, które szczepy bakterii najbardziej sprzyjają zdrowiu jelit. A im zdrowsze jelita, tym mniejsza tendencja do nadmiernych wzdęć, przelewania się w brzuchu czy powstawania silnie śmierdzących gazów. Do najkorzystniej działających szczepów bakteryjnych należą Bifidobacterium, Lactobacillus i Saccharomyces. Ale dobre bakterie można dopasować do zdrowotnych potrzeb nie tylko ogólnie, ale dosłownie na miarę!
Bakterie na zaparcia i śmierdzące gazy
I tak, jeśli dokuczają Ci zaparcia, bakterie, które najskuteczniej i najszybciej pomogą Ci pozbyć się problemu, to B. lactis. Te bakterie pomogą też na uczucie pełności w podbrzuszu, wzdęcia z uczuciem przelewania się w kiszkach częste czy odbijanie się. A na same zaparcia pomogą bakterie z grup B. longum, S. cerevisiae oraz kombinacja L. acidophilus, L. reuteri, L. plantarum, L. rhamnosus i B. animalis
Bakterie na biegunki i zespół jelita drażliwego
Jeśli masz skłonność do biegunek, sięgnij po bakterie ze szczepów Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus bulgaricus. Te bakterie najszybciej też pomogą, jeśli biegunka jest efektem zakażenia wirusowego (tzw. grypa żołądkowa). Sprawdza się też w biegunce, wywołanej zażywaniem antybiotyków lub stanem zapalnym jelit. I na koniec dobra wiadomość dla cierpiących na zespół jelita drażliwego: podczas badań nad bakteriami pomyślano i o Was. Badania wykazały, że w przypadku zespołu jelita drażliwego z dominującym objawem biegunkowym ulgę mogą przynieść te szczepy bakterii: B. coagulans, S. boulardii oraz kombinacja różnych bakterii ze szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium
Śmierdzące gazy – co można zrobić na szybko?
Istnieje sposób, by pozbyć się śmierdzących gazów natychmiast. Naprawdę natychmiast! Wystarczy założyć specjalną bieliznę, filtrującą gazy i pochłaniającą bąki. Zobacz, co potrafi specjalna, antybąkowa bielizna, pochłaniająca zapach gazów i bąków (kliknij i przeczytaj). Ta bielizna zwraca ci wolność: możesz jeść, co chcesz, bez obawy, że zepsujesz powietrze i znajdziesz się przez to w ambarasującej sytuacji. Nawet jeśli Twoje gazy będą mega śmierdzące — i tak możesz je spokojnie i dyskretnie wypuścić! Z naciskiem na DYSKRETNIE, bo nikt niczego nie zauważy! Gazy, przechodzące przez tę bieliznę, są oczyszczane z cząsteczek zapachu i opuszczają ją jako kompletne bezwonne powietrze. Ta bielizna jest w stanie wchłonąć równowartość 200 bąków – a po praniu jest znowu jak nowa. Tę bieliznę znajdziesz tutaj: antybąkowa bielizna — Sklep.
Śmierdzące gazy mają nowego, mocarnego przeciwnika!
Antybąkowa bielizna da sobie radę z każdą ilością gazów!
Jak walczyć z cuchnącymi wzdęciami — podsumowanie:
Unikaj tego, co wzdyma.
Tak działają – i wywołują śmierdzące gazy – brukselki, brokuły, fasola, szparagi, kapusta, cebula, jaja, mięso, czosnek.
Sprawdź, czy to nie reakcja na laktozę.
Nietolerancja laktozy może dotyczyć mleka, serów, twarogów, lodów, jogurtów i kefirów.
Wyklucz nietolerancję glutenu.
Przy tej nietolerancji wzdęcia dopadają po zjedzeniu makaronu, chleba, bułek, pierogów, naleśników czy pizzy
Jesteś po antybiotykoterapii?
Wzdęcia mogą być efektem zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach.
Zwalcz zaparcia.
Ruszaj się więcej. Bierz suplement z błonnikiem albo ziołowy środek na wypróżnianie.
Wspomóż trzustkę.
Kup enzymy trzustkowe (np. alfa galaktosydazę) i bierz je przed mącznym posiłkiem.
Noś antybąkową bieliznę.
To najszybszy sposób na poradzenie sobie z cuchnącymi gazami jelitowymi i śmierdzącymi bąkami. Zakładasz i… działa.
Spróbuj dobrych bakterii, czyli probiotyku.
Na każdy problem z jelitami pomogą inne bakterie!
Nasza ekspertka
Teksty zamieszczane na naszym blogu są konsultowane przez naszą ekspertkę, panią Katarzynę Domańską, dietetyka i technologa żywności o specjalności dietoterapia.
Każdy tekst, który został sprawdzony pod względem merytorycznym, oznaczamy specjalną plakietką!
Zainteresował Cię ten wpis? Rzuć więc okiem także na te teksty:
- Śmierdzące gazy a FODMAP – co je łączy?
- Wzdęcia i gazy – 10 pokarmów, które je wywołują
- Gazy i wzdęcia – czym zastąpić 10 pokarmów, które najczęściej je wywołują
- Częste gazy – dlaczego puszczam je nawet przez sen?
- Nadmierne wzdęcia po pizzy – tak czy nie?
- Śmierdzące gazy – DLACZEGO je puszczam?
- Nadmierne gazy? Te pokarmy na pewno ich NIE wywołają
- Śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować?
- Częste gazy i wzdęcia a refluks – czy jest między nimi związek?