choroba leśniowskiego crohna

Choroba Leśniowskiego Crohna czy nietolerancja laktozy?

Choroba Leśniowskiego Crohna może dawać podobne objawy, jak nietolerancja laktozy. Można się więc pomylić. Są jedna i różnice, pozwalające określić, na co tak naprawdę cierpimy.

Choroba Leśniowskiego Crohna – co ją odróżnia od nietolerancji laktozy? Przede wszystkim tło. Choroba Leśniowskiego Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną, zlokalizowaną w jelitach. Nie leczona, może bardzo utrudniać życie i powodować poważne komplikacje zdrowotne (np. zapalenie stawów, skóry, wątroby czy woreczka żółciowego). I choć objawy tej choroby mogą przypominać objawy nietolerancji laktozy, skutki Crohna są znacznie poważniejsze.


Choroba Leśniowskiego Crohna razem z nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy jest reakcją na pokarm, którego organizm nie potrafi strawić. Chodzi o zawarty w mleku cukier (laktoza), do strawienia którego niezbędny jest specjalny enzym (laktaza). Organizmy większości dorosłych osób produkują za mało laktazy, by móc sprawnie strawić laktozę. Cukier mleczny zaczyna więc w układzie pokarmowym fermentować i drażni jelita. I stąd objawy, obejmujące wzdęcia, nadmierne gazy, przelewanie w brzuchu, bóle brzucha, biegunki – wypisz, wymaluj objawy choroby Leśniowskiego Crohna… Problem z prawidłową diagnozą dodatkowo pogłębia fakt, że osoby, cierpiące na chorobę Leśniowskiego Crohna często mają jednocześnie nietolerancję laktozy.


Choroba Leśniowskiego Crohna – jak się objawia?

Co więc odróżnia nietolerancję laktozy od Crohna? W obu schorzeniach możesz mieć przeciągające się biegunki, skurcze jelit i bóle brzucha. Ale tylko w chorobie Leśniowskiego Crohna w odchodach możesz zauważyć krew albo/i śluz. Inne objawy Crohna, raczej nie występujące u nietolerujących laktozy, to gorszy apetyt lub jego całkowita utrata, utrata wagi (choć się nie odchudzasz), wieczne zmęczenie, nawracające gorączki
lub stany podgorączkowe, afty w ustach, niedożywienie. W badaniach krwi może wyjść anemia. Biegunki są zazwyczaj uporczywe, a widok krwi w stolcu może przestraszyć. Chorzy często skarżą się też na uczucie intensywnego pieczenia w okolicy odbytu.


Choroba Leśniowskiego Crohna – nie zawsze tak samo!

Choroba ta może mieć fazy zaostrzeń i remisji. Przez dni, tygodnie lub miesiące może nie dawać żadnych objawów. Nawrót objawów mogą przyspieszać pewne czynniki, np. palenie papierosów (palenie jest jednym z czynników ryzyka rozwoju tej choroby), jedzenie fast foodów, wysoko przetworzonego jedzenia (gotowe potrawy) lub dań ciężkich i tłustych. Ryzyko wystąpienia choroby rośnie też u osób, których bliscy cierpieli na chorobę Leśniowskiego Crohna oraz u mieszkańców wielkich miast. Co ciekawe, choroba ta zwykle atakuje przed trzydziestką. Później rozwija się rzadko, choć nie jest to niemożliwe.


Nietolerancja laktozy – komu grozi?

Przy nietolerancji laktozy objawy występują każdorazowo, kiedy spożyje się laktozę – a kiedy się jej nie spożywa, objawów nie ma wcale. Można to w życiu łatwo zaobserwować. Ryzyko jej rozwoju, odwrotnie niż w chorobie Crohna, rośnie z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym mniej laktazy nasze ciała produkują. Ale to nie problem, ponieważ nietolerancja laktozy nie jest właściwie chorobą. Nie jest może przyjemna, ale nie jest też groźna dla zdrowia; leczona, czy nie leczona nie będzie mieć poważniejszych skutków, poza bólem brzucha, wzdęciami i koniecznością puszczania bąków. Co więcej, nie jest ona groźna dla zdrowia nawet wtedy, kiedy rozwija się u kogoś, kto choruje na chorobę Leśniowskiego Crohna.


Choroba Leśniowskiego Crohna – czy można ją wyleczyć?

Medycyna nie zna, niestety, skutecznego leku na Crohna. Leczenie polega zazwyczaj na zmniejszaniu stanów zapalnych, czasem na podawaniu antybiotyków czy leków immunosupresyjnych (ponieważ jest to choroba z autoagresji, zmniejszenie reakcji układu odpornościowego pomaga złagodzić symptomy). Choroba Leśniowskiego Crohna wymaga czasem nawet operacji, polegającej na usunięciu najbardziej zapalnie zmienionego fragmentu jelita.

Na co dzień często pomaga dieta – najpierw jednak trzeba samemu wyśledzić, jakie pokarmy zaostrzają przebieg choroby. Zazwyczaj są to tłuszcze, błonnik lub nabiał. A potem tych pokarmów unikać. Kiedy męczą nas biegunki, warto zażywać leki przeciwbiegunkowe. Problem wzdęć i gazów niweluje noszenie specjalnej, antybąkowej bielizny, która ma zdolność filtrowania i neutralizowania zapachu gazów (można ją dostać tutaj: Wiatrodyskretni Sklep). Trzeba też koniecznie rzucić palenie.


Nietolerancja laktozy – jak ją wyleczyć?

Masz do wyboru dwie metody. Pierwsza to wykreślenie z diety wszystkiego, co zawiera nabiał (oprócz jajek)– a już na pewno nie jedzenie tych pokarmów w większych ilościach. Często mała ilość nie stanowi problemu, dopiero gdy przekroczy się pewien próg (np. dwie szklanki mleka dziennie) zaczynają się problemy. Druga metoda to zażywanie laktazy w postaci suplementu. Wtedy organizmowi łatwiej laktozę strawić. Ale mimo zażywania laktazy objawy mogą nie całkiem ustąpić i możesz mieć wzdęcia i gazy. Wtedy także pomoże noszenie antybąkowej bielizny.


Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.

majtki bielizna pochłaniająca wiatry i gazy
Antybąkowa bielizna skutecznie pozbawi zapachu śmierdzące gazy w jelitach. Całkowicie! Przepuści wyłącznie ciepłe powietrze.

super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula

Szkoda, że tak późno o nich usłyszałam!

Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki 🙂

Urszula M. z Warszawy
Wiatrodyskretni
5
2020-01-02T15:18:08+01:00
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula
Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki 🙂 Urszula M. z Warszawy

Dzięki tej bieliźnie problem przestał istnieć

Testimonial zadowolonej z antybąkowej bielizny klientki
Wiatrodyskretni
2021-05-12T01:45:42+02:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Idealne na podróże

Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha!

Barbara K. ze Szczecina
Wiatrodyskretni
5
2018-11-30T21:48:00+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha! Barbara K. ze Szczecina
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Super do samochodu

Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację.

Tadeusz M. Szczecin
Wiatrodyskretni
5
2018-11-30T21:48:31+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację. Tadeusz M. Szczecin
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Do biura

Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy.

Katarzyna A. Katowice
Wiatrodyskretni
5
2018-12-01T01:00:07+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy. Katarzyna A. Katowice

Polecam tę bieliznę ze względu na jej antybakteryjne działanie!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T01:47:01+01:00

Byłam sceptyczna, ale już nie jestem!

Wiatrodyskretni
5
2021-03-26T01:48:20+01:00

Super do spania

Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam!

Eliza U. z Gdańska
Wiatrodyskretni
5
2019-05-30T22:42:01+02:00
Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam! Eliza U. z Gdańska

Wreszcie ktoś przełamał tabu!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:05:03+01:00

Idealna bielizna na długie podróże!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:06:08+01:00

Ta bielizna działa!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:07:13+01:00

Doskonałe rozwiązanie na problemy z jelitami!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:08:15+01:00

Niestandardowe rozwiązanie!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:09:23+01:00

Ta bielizna ratuje mi życie!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:10:17+01:00
6
Wiatrodyskretni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Daj nam znać, czego szukasz! Zostaw swój adres e-mail, a wyślemy Ci info natychmiast, jak tylko towar wróci na półki.
X