Twój koszyk jest obecnie pusty!
Wzdęcia, gazy – czy pomoże ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy uważany jest za lekarstwo na wiele dolegliwości – od trądziku po nowotwory. Wieść gminna głosi, że pomaga też w przypadku problemów z układem trawiennym, bo likwiduje wzdęcia, gazy i uczucie pełności. Ale czy naprawdę?
Wzdęcia, gazy, przelewanie się w brzuchu, niemiłe uczucie pełności – te dolegliwości nie są może groźne, ale życie potrafią uprzykrzyć. Jeśli gazowa zawartość z jakiegoś powodu nie chce go opuścić, brzuch albo się wzdyma jak balon, albo robi się twardy i zaczyna boleć.
Skąd te wzdęcia, gazy i inne dolegliwości?
Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różne brzuszne przypadłości. Jedną z nich jest skłonność do zaparć. Jeśli nie wyróżniasz się regularnie i odpowiednio często, stolec zalega w jelitach i zaczyna fermentować. A to wzmaga ilość powstających gazów jelitowych. Wzdęcia, gazy muszą wtedy zawędrować do ujścia – ale zanim tak się stanie, wydymają brzuch. Inną przyczyną wzdęć może być gastropareza. To przypadłość, powodująca, że brzuch się wolniej opróżnia z zawartości. Jej zaleganie wywołuje wzdęcia, gazy, nudności i zatwardzenia – a już wiesz, że zatwardzenia oznaczają wzrost ilości gazów. A do tego ich gorszy zapach. Większą tendencję do wzdęć i gazów będą miały też osoby, cierpiące na zespół jelita drażliwego czy ludzie żyjący w ciągłym stresie. Dla tych osób, dodatkowo, wzdęcia, gazy i przelewanie się w brzuchu są wyjątkowo nieprzyjemne – bo są generalnie bardziej wrażliwe na sygnały, płynące z brzucha.
Wzdęcia, gazy – czy ocet jabłkowy pomaga?
Na liście problemów zdrowotnych, które można uleczyć (albo przynajmniej złagodzić) octem jabłkowym, są też – według niektórych źródeł – wzdęcia, gazy, uczucie pełności w brzuchu czy przelewanie się w kiszkach. Ale naukowych, popartych badaniami dowodów raczej na to brak… Co więcej, badania wykazały, że ocet jabłkowy raczej spowalnia opróżnianie brzucha, niż je przyspiesza – a więc dla ludzi z gastroparezą rozwiązaniem raczej nie będzie. A że dłuższe zaleganie treści w jelitach oznacza większą produkcję gazów, ocet jabłkowy może raczej zwiększać wzdęcia, gazy i uczucie przepełnienia – jeśli dolegliwości te związane są z “leniwym” układem pokarmowym, czyli gastroparezą. Jest jednak pewna grupa ludzi, którzy mogą profitować z kuracji octem jabłkowym. To osoby, cierpiące z powodu małej kwasowości żołądka. Im ocet jabłkowy rzeczywiście może pomóc! Niska kwasowość żołądka też bywa przyczyną wzdęć. Aby jedzenie było sprawnie strawione, musi najpierw zostać dokładnie wymieszane ze śliną, a potem potraktowane sokami żołądkowymi – w odpowiedniej ilości. Gdy żołądek produkuje tych soków za mało, jedzenie raczej w żołądku i jelitach zalega. I staje się pożywką dla bakterii. A gdzie bakterie, tam gazy! Ocet jabłkowy, charakteryzujący się dużą kwasowością, może stanowić naturalny wzmacniacz dla soków żołądkowych, przyspieszając trawienie i dzięki temu redukując czas zalegania pokarmu – a więc i ilość bakterii.
Ocet jabłkowy – jak go stosować?
Jedni piją ocet jabłkowy wprost, małą łyżeczką. Inni wolą stosować go w postaci dodatków do jedzenia i napojów.
Najprostsza metoda: raz lub dwa razy dziennie połknij niezbyt dużą łyżkę octy jabłkowego. Zawsze popij wodą, bo kwasowość octu jabłkowego jest ostra dla delikatnej śluzówki przełyku.
Orzeźwiający napój. Do kubka wody dodaj łyżkę octu jabłkowego, łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżkę miodu. Miód się łatwiej rozpuści, jeśli woda będzie ciepła.
Smoothie. Zrób sobie owocowego shake’a z banana, jabłka i połowy szklanki malin (lub innych owoców jagodowych). Zmiksuj z kostkami lodu, dodaj łyżkę octu jabłkowego. Jego kwasowość ładnie się ukryje w słodyczy owoców.
Dressing. Możesz bezpośrednio pokropić miskę sałat octem albo zrobić dressing, mieszając łyżkę octu jabłkowego z łyżką oliwy i szczypty pieprzu.
Kuracja na wzdęcia, gazy i uczucie pełności – tylko naturalny ocet jabłkowy!
Kupując ocet jabłkowy, szukaj organicznego, robionego na zimno i naturalnie mętnego. Im mętniejszy, tym lepszy – to, co w nim pływa, to resztki owoców, na których ocet został zrobiony. Te resztki to tzw. zaczyn. W zaczynie są bakterie probiotyczne, drożdże, a nawet enzymy i białko. To najzdrowsza część octu! Bakterie probiotyczne działają pozytywnie na florę bakteryjną jelit, wspomagając ich pracę. Już sama ta pomoc może się okazać zbawienna w przypadku nadmiaru gazów jelitowych! Ocet czysty, klarowny i przezroczysty nie ma już tego prozdrowotnego działania. Pamiętaj też, by każdorazowo, przed spożyciem, porządnie wstrząsnąć butelką z octem – by wmieszać zaczyn w ocet.
Pamiętaj także, by po wypiciu napoju z octem czy zjedzeniu skropionej nim sałatki, porządnie przepłukać usta. Trzeba zmniejszyć kwasowość środowiska ust – zbyt długie działanie kwasu na zęby osłabia szkliwo.
Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.
Zainteresował Cię ten wpis? Rzuć więc okiem także na te teksty:
- Śmierdzące gazy a FODMAP – co je łączy?
- Wzdęcia i gazy – 10 pokarmów, które je wywołują
- Gazy i wzdęcia – czym zastąpić 10 pokarmów, które najczęściej je wywołują
- Częste gazy – dlaczego puszczam je nawet przez sen?
- Nadmierne wzdęcia po pizzy – tak czy nie?
- Śmierdzące gazy – DLACZEGO je puszczam?
- Nadmierne gazy? Te pokarmy na pewno ich NIE wywołają
- Śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować?
- Częste gazy i wzdęcia a refluks – czy jest między nimi związek?