Nadmierne gazy? Te pokarmy na pewno ich NIE wywołają
Nadmierne gazy to żadna przyjemność. Kto się z tym problemem boryka, ten doskonale o tym wie… Dla takich właśnie jelitowych wrażliwców powstał ten tekst!
Nadmierne gazy, nudności, zgaga, skłonność do rozwolnień – to wszystko minie, jeśli przestawisz się na lekkostrawną dietę. Omijanie pokarmów, które są wyzwalaczami problemów trawiennych, oraz spożywanie pokarmów bezpiecznych to klucz do sukcesu.
Co to są pokarmy lekkostrawne?
Do tej grupy pokarmów zaliczamy te, które mają niską zawartość błonnika. Ten składnik pokarmowy jest zdrowy i korzystnie działa na pracę jelit, usprawniając przemieszczanie ich zawartości ku, hmmm, wylotowi. Ale jednocześnie stanowi dla jelit wyzwanie, ponieważ jest to składnik, którego nasz organizm nie trawi. Rozprawia się w z nim w inny sposób: usuwa go wraz z innymi resztkami pożywienia – ale po drodze trochę się z nim namęczy. Efektem są nadmierne gazy, wzdęty brzuch i uczucie przelewania się i bulgotania w brzuchu. Najwięcej błonnika znajduje się w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych.
Nadmierne gazy często ustępują, gdy w diecie jest mniej błonnika
Ilość błonnika w poszczególnych produktach zależy od sposobu ich przygotowania. Na przykład gotowanie: sprawia, że zawartość błonnika w warzywach i owocach spada. Weźmy 150g śliwek: w surowych owocach jest aż 4,6 g błonnika. To jedna piąta dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Ale ta sama ilość śliwek w kompocie to już tylko 2,4g błonnika – czyli dwa razy mniej! Albo marchewki: ugotowanie ich także o połowę zmniejsza zawartość błonnika. Dlatego, jeśli sięgasz po owoce lub warzywa, jedz je gotowane lub pieczone. Albo z puszki – te puszkowane też są dla wrażliwych jelit łatwiejsze.
Z tymi warzywami i owocami nie grożą Ci nadmierne gazy
Bezpiecznie możesz jeść gotowane ziemniaki i pomidory bez skórki oraz sosy pomidorowe (też przyrządzone bez skórki). Bezpieczny jest także szpinak, wszystkie rodzaje dyni i buraki – pod warunkiem, że nie masz zespołu jelita drażliwego, wtedy buraki nie są dla Ciebie! Bezpieczna jest też gotowana marchewka. Tym bardziej, że sama marchewka działa na jelita jak balsam. Możesz bez obaw jeść zielony groszek i popijać warzywne soki. Dobrym wyborem są też dojrzałe banany, arbuz, melon miodowy, melon kantalupa, awokado. Z jabłek lepiej pij sok, same owoce mogą już się okazać problematyczne. Chyba, że są pieczone albo duszone, i bez skórki.
Nadmierne gazy mogą towarzyszyć spożywaniu produktów pełnoziarnistych
Dlatego, z produktów mącznych wybieraj te bez pełnych ziaren, czyli bułki, bagietki, bajgle, tosty, biały chleb. Takie pieczywo zostało wypieczone z białej mąki, czyli mąki, z której usunięto otoczkę i zarodek. Są to wprawdzie bardzo zdrowe składniki, ale ich obecność oznacza wyższą zawartość błonnika – a tego właśnie chcesz uniknąć. Jeśli masz ochotę na jakąś przekąskę, wybierz krakersy, ciastka bez rodzynek, orzechów, czekolady i suszonych owoców, precle lub chipsy – chyba, że reagujesz niestrawnością na przyprawy i tłuszcz. Możesz za to spokojnie jeść jasne makarony i biały ryż. Ryż jest chyba najbardziej neutralnym dla jelit pokarmem.
Bezpieczne źródła białka
Źródła białka to głównie mięso i nabiał. Większość mięs możesz jeść bez obaw. Indyk, ryby, chude kawałki kurczaka, chude fragmenty wołowiny i wieprzowiny są w porządku. Nadmierne gazy nie grożą Ci też raczej po parówkach, serdelkach czy hot-dogach. Możesz bez obaw jeść jajka, tofu czy kremowe masła orzechowe. Pamiętaj jednak, że mięso powinno być raczej gotowane, duszone lub pieczone, niż smażone czy grillowane. Za te dwa ostatnie nie ręczymy.
Nadmierne gazy a nabiał
Tutaj sprawa się komplikuje. Jeśli masz nietolerancję laktozy, lepiej odstaw nabiał. Może on wywołać u Ciebie nie tylko nadmierne gazy, ale też biegunkę. Jeśli jednak dobrze tolerujesz laktozę – nabiał przechodzi do kategorii pokarmów bezpiecznych. Budynie, mleczne koktajle, lody, serki wiejskie, białe sery, jogurty czy kefiry są lekkostrawne (im mniej tłuste, tym lepiej). Jeśli laktoza sprawia Ci problemy, wypróbuj wersję nabiału bez laktozy – takie produkty dostaniesz już praktycznie wszędzie.
Dodatki i przyprawy do potraw
Możesz przyprawiać jedzenie cukrem, miodem, majonezem i musztardą (bez całych ziarenek). Bezpieczny jest sos sojowy, olej, masło, margaryna. Możesz śmiało jeść galaretki i kisiele (jeśli nie ma w nich suszonych owoców, zwłaszcza pestkowych). I używaj tylko zmielonych ziół i przypraw – ta ich forma jest dla Ciebie bezpieczniejsza.
Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z niektórych pokarmów ani nie chcesz ich zastępować – jest jeszcze jedno wyjście: gazy i wzdęcia mają nowego, mocarnego przeciwnika.
Jest nim specjalna, antybąkowa bielizna, pochłaniająca zapach gazów i bąków (kliknij i przeczytaj więcej).
Ta bielizna zawraca ci wolność: możesz jeść, co chcesz, bez obawy, że zepsujesz powietrze i znajdziesz się przez to w ambarasującej sytuacji. Nawet jeśli gazy wzbiorą w brzuchu, możesz je spokojnie i dyskretnie wypuścić – z naciskiem na DYSKRETNIE, bo nikt niczego nie zauważy! Bąki, przechodzące przez tę bieliznę, są filtrowane z cząsteczek zapachu i opuszczają ją jako kompletne bezwonne powietrze. Bielizna jest w stanie wchłonąć równowartość 200 bąków – a po praniu jest znowu jak nowa. Tę bieliznę znajdziesz tutaj: antybąkowa bielizna – Sklep.
Wzdęcia i gazy okiełznane – już tylko nad dźwiękiem musisz popracować.
Męczą Cię nadmierne gazy i wzdęcia? Z pewnością zainteresują Cię także te teksty:
Wzdęcia i gazy – 10 pokarmów, które je wywołują
Gazy i wzdęcia – czym zastąpić 10 pokarmów, które najczęściej je wywołują.
Śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować