Twój koszyk jest obecnie pusty!
Ból brzucha w nocy — dlaczego boli mnie brzuch?
Czy to normalne, że budzi cię w nocy ból brzucha? Nie. Na szczęście, choć nie jest to przyjemne, przyczyna nie musi być poważna.
Ból brzucha w nocy może towarzyszyć wielu problemom zdrowotnym. To dość powszechny symptom. Jeśli chcesz z nim walczyć skutecznie, musisz dobrze zinterpretować objawy, postawić właściwą diagnozę i… podjąć odpowiednie kroki.
Gazy w nadmiarze
Z pewnością wiesz, co to gazy jelitowe. To powietrze z różnymi domieszkami. Powietrze to możesz połknąć podczas jedzenia, ale gazy jelitowe powstają też bezpośrednio w kiszkach i są produktem ubocznym fermentacji pokarmu – czyli jego bakteryjnej obróbki. Zapewne znasz też objawy gazów: wzdęty brzuch, uczucie pełności i ucisku w brzuchu, czasem przelewanie się, kłucie, pobolewanie i ból. Tak, gazy mogą powodować ból brzucha w nocy, jeśli nazbiera się ich dużo. Ból, wywoływany przez gazy, może mieć charakter gwałtownych ukłuć lub tępego pobolewania. To pobolewanie raczej cię w nocy nie wybudzi, podczas gdy te kłujące „szpilki” już mogą.
Zespół jelita drażliwego
Gazy zbierają się w jelitach także u osób, cierpiących na zespół jelita drażliwego. Każdy, cierpiący na to schorzenie, cierpi nieco inaczej – ale co do zasady jego głównymi objawami są: wzdęcia, gazy, różne rodzaje bólu brzucha (także ból brzucha w nocy), biegunki (częściej) lub zatwardzenia (rzadziej). Zespół jelita drażliwego wcale nierzadko budzi bólem, który jest zlokalizowany raczej w podbrzuszu i związany z nagłymi skurczami jelit. Zdarza się, że po skurczach następuje biegunka. Tak, niestety także w nocy…
Wrzody żołądka
Wrzody żołądka wywołują bóle, opisywane przez chorych jako gorące, palące i nieprzyjemne. Może im towarzyszyć uczucie nagłego ssania w dołku, ssania przypominającego głód, ale bardzo intensywnego, na granicy mdłości. Ból brzucha w nocy, spowodowany wrzodami, jest intensywniejszy, jeśli żołądek jest pełen i jego ścianki są rozciągane albo gdy jest całkiem pusty – ale pełen kwasów. W nocy żołądek bywa raczej pusty, stąd kwasy mogą działać na jego śluzówkę i wywoływać ból.
Uchyłki jelita
W tej przypadłości w śluzówce jelita pojawiają się małe, wypukłe zmiany. Mogą nie dawać żadnych objawów, ale jeśli zostaną podrażnione, mogą wywoływać ból brzucha w nocy. Mogą nawet wejść w stan zapalny. Wtedy mogą cię męczyć nawracające bóle w dole brzucha, gazy, wzdęcia, nudności, problemy z żołądkiem, gorączka i zmiana rytmu wypróżnień (zaczynasz chadzać do toalety częściej lub rzadziej, niż kiedyś).
Zgaga
Jeśli pojawia się od czasu do czasu, jest zazwyczaj wynikiem przejedzenia, picia zbyt dużej ilości płynów, przyjmowania zaraz po posiłku pozycji leżącej lub spożywania pokarmów, które wywołują zgagę (np. ostrych, zwierających pomidory, słodkich lub bardzo ciężkostrawnych). Jeśli zgaga dokucza ci częściej, niż raz w tygodniu, jest już problemem chronicznym i może być źródłem poważniejszych problemów (np. uszkodzenia śluzówki przełyku, a w przyszłości nawet nowotworów). Zgadze często towarzyszy ból brzucha, a raczej uczucie palenia z okolicy żołądka i za mostkiem. Zgaga, choć może powodować ból brzucha w nocy, raczej rzadko wybudza. Za to często nie daje zasnąć. Wiele osób, miewających zgagę, skarży się też na nawracające gazy.
Kamienie żółciowe
Te zbierające się w woreczku żółciowym twarde twory, uformowane po części z cholesterolu, potrafi się naprawdę nieźle dać we znaki. Wywołują bardzo intensywne bóle brzucha w nocy. Źródłem bólu jest zazwyczaj fakt, że ścianki pęcherzyka się kurczą, by przepchnąć dalej żółć, ale napotykają w środku kamienie. Czasem kamień utknie w przewodzie żółciowym, a to boli. Tym bardziej, że jeśli nie uda się go przepchnąć dalej, blokuje przewód żółciowy – to bywa niesłychanie bolesne. Bóle brzucha w nocy z powodu kamieni w woreczku żółciowym mogą cię obudzić po obfitej kolacji, zwłaszcza jeśli była tłusta.
Problemy z żołądkiem
Gazy, mdłości, wymioty i biegunka to objawy ataku wirusa na układ pokarmowy albo pokarmowego zatrucia. Zazwyczaj towarzyszy im ból brzucha – i to zarówno z powodu bardzo bolesnych i nieprzyjemnych skurczów żołądka, jak i skurczów jelit. W obu przypadkach możesz też mieć gorączkę. Objawy dopadają z reguły w ciągu kilku godzin od zjedzenia niepewnego pokarmu lub od kontaktu z osobą, która „dała” nam wirusa. Obie te przypadłości często powodują bóle brzucha w nocy – bo akurat wtedy mija kilka godzin od feralnego obiadu czy kolacji.
Kamienie nerkowe
Ból, wywołany przez kamienie nerkowe, jest wprawdzie zlokalizowany w okolicy pleców, ale jest tak silny, że zazwyczaj promieniuje też do brzucha. Ból jest spowodowany faktem, że kamień przemieszcza się wewnątrz nerki, drażniąc – a może nawet raniąc – jej delikatne tkanki. Ból jest zawsze nagły, zawsze silny i prawie zawsze ostry. Charakterystyczne jest to, że choć może się rozprzestrzeniać na cały brzuch i nawet wywoływać mdłości, nie towarzyszą mu gazy. Ból i jego lokalizacja mogą się zmieniać, w zależności od „trasy” kamienia, ale jest bez wątpienia ból, który potrafi przerwać najgłębszy sen.
Jak sobie pomóc?
Wszystko zależy od przyczyny.
⋟ Przykładowo, na zgagę szybko pomogą kupione bez recepty środki, neutralizujące kwasy żołądkowe. Jeśli zgaga dopada cię często, lekarz przepisze ci specjalne leki, zmniejszające ilość kwasu, widzialnego przez żołądek. Pomagają także zmiany w stylu życia, np. zjadanie kolacji mniejszych i o mniej drażniącym dla żołądka składzie.
⋟ Jeśli cierpisz na wrzody, potrzebna będzie dłuższa kuracja: kilka tygodni antybiotyków w połączeniu z lekami, hamującymi widzialnie kwasów żołądkowych. Doraźnie może pomóc zastosowanie leków, neutralizujących kwasy żołądkowe albo wpicie naparu z siemienia lnianego (powlecze ścianki żołądka ochronną warstewką).
⋟ Bolesne i “utknięte” wzdęcie minie, gdy wypuścisz gazy. Jeśli masz z tym problemy, zajrzyj tutaj: Wzdęcie – jak sobie ułatwić wypuszczenie gazów. Znajdziesz tu tekst o pozycjach, ułatwiających uwolnienie gazów, uporczywie trzymających się jelit.
⋟ Gdy sądzisz, że możesz mieć zespół jelita drażliwego i jeśli sypiasz z kimś pod jedną kołdrą, możesz rozważyć zakładanie na noc specjalnej, antybąkowej bielizny (więcej na jej temat znajdziesz tutaj – antybąkowa bielizna, możesz też wybrać antybąkową piżamę). Pochłania ona zapach wiatrów, dzięki czemu łatwiej jest spać razem, a ty nie musisz się wstydzić.
⋟ W przypadku zatrucia pokarmowego czy grypy żołądkowej pomoże głodówka, zioła, łagodzące żołądek (mięta, rumianek, a w przypadku wirusa – odgazowana cola), popijanie gorącej wody, dużo wypoczynku i leki przeciwbiegunkowe – jeśli będą potrzebne.
Kiedy szukać pomocy lekarskiej?
Jeśli bóle nawracają lub domowe metody nie pomagają i bóle nie ustąpią w ciągu kilku dni (maksymalnie pięciu), ZAWSZE trzeba skonsultować je z lekarzem. Postawienie trafnej diagnozy na własną rękę to trochę ruletka (trafisz albo nie trafisz). Najprawdopodobniej potrzebne będą jakieś badania i celowane, skuteczne leczenie. Im prędzej je podejmiesz, tym prędzej gazy i bóle brzucha w nocy przestaną ci w wypoczynku przeszkadzać.
Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.
Nasza ekspertka
Teksty zamieszczane na naszym blogu są konsultowane przez naszą ekspertkę, panią Katarzynę Domańską, dietetyka i technologa żywności o specjalności dietoterapia.
Każdy tekst, który został sprawdzony pod względem merytorycznym, oznaczamy specjalną plakietką!