Ćwiczenia na wzdęcia czyli jak sobie ułatwić wypuszczenie gazów

Wzdęcie to rzecz normalna – ale i kłopotliwa. Wzdęty brzuch wygląda brzydko, a zmniejszenie wzdęcia wymaga… puszczenia bąka (w towarzystwie – zgroza!). Co jednak zrobić, gdy czujesz napór gazów, ale z jakiegoś powodu nie możesz ich wypchnąć?


Ćwiczenia na wzdęcia pomogą Ci wtedy, kiedy Twój brzuch nadmie się jak balon – ale z jakiegoś powodu wiatry utkną w jelitach i nie będą chciały ich opuścić. Gdy uwięziony w jelitach gaz wydaje się w nich utykać, Ty czujesz w brzuchu ucisk, napieranie, kłucie – a czasem po prostu ból. I choć marzysz, by puścić bąka, bo to przyniesie ulgę, po prostu nie możesz. Co wtedy? Głowa do góry: zaraz zdradzimy Ci sposoby, które ułatwią uwolnienie gazów.


Ćwiczenia na wzdęcia i joga, czyli ćwiczenia, które szybko pomogą

Wzdęcia mają poważnego przeciwnika w postaci jogi: niektóre jej pozycje szybko i skutecznie pomagają uwolnić gazy. Joga sprawdza się jako ćwiczenia na wzdęcia, bo pomaga w zrelaksowaniu całego ciała, w tym także brzucha i jego zawartości. Rozluźnia jelita i relaksuje mięśnie, które jelitami zawiadują. I o to chodzi! To rozluźniające działanie celuje w przyczynę problemu. Otóż, niemożność wypuszczenia gazów i rozładowania wzdęcia wiąże się właśnie ze skurczami jelit. Gdy ich ścianki się kurczą, zawartość jelit jest albo przesuwana znacznie wolniej. I to tylko zwartość stała (czyli odchody), ale też zawartość gazowa.

Wypróbuj opisane poniżej pozycje. Pamiętaj jednak, by podczas ćwiczeń oddychać świadomie i głęboko. Zwracaj uwagę na to, by podczas nabierania powietrza wypychać jak najdalej pępek i przyciągać go jak najbliżej kręgosłupa, gdy powietrze wydychasz.


– Pawanmuktasana to pozycja wolnego wiatru

Jeśli warto robić jakieś ćwiczenia na wzdęcia, to znajduje się z pewnością na szczycie listy! W tej pozycji rozluźniają się: pośladki, biodra, podbrzusze i uda. Pawanmuktasana sprawia też, że lepiej pracują jelita, jest zatem również dobrym sposobem na zaparcia.

Połóż się na plecach i unieś nogi pod kątem 90 stopni. Zegnij kolana i trzymając razem kolana i kostki, przyciągnij nogi do piersi. Obejmij nogi ramionami, złap prawą dłonią za lewy łokieć, a lewą za prawy (albo złącz dłonie, w zależności od tego, jak głęboko możesz przyciągnąć zgięte nogi). Teraz unieś głowę i staraj się dotknąć brodą do klatki piersiowej. Wytrzymaj w takiej pozycji 10 lub 15 sekund, z czasem możesz tak trwać nawet do minuty. Wzdęcie szybko uwalnia się w tej pozycji.

Ułatwienie: jeśli nie masz wygimnastykowanego ciała, możesz ułatwić sobie to ćwiczenie, nie unosząc głowy (leży na podłodze) lub robiąc je z każdą nogą osobno.

Poniżej znajdziesz film, pokazujący, jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie, w kilku krokach. Warto się go nauczyć, bo najlepiej rozładowuje wzdęcie.


– Balasana czyli pozycja dziecka

To typ ćwiczenia na wzdęcia odpowiedniego nawet dla poczatkujących. W tej pozycji rozluźniają się: nogi, biodra, dół pleców. Teoria jogi mówi, że w tej pozycji masowane są organy wewnętrzne.

Uklęknij, po czym usiądź na piętach. Kolana rozszerz na szerokość bioder albo nieco bardziej (jak ci wygodniej). Oprzyj dłonie przed sobą i „maszeruj” nimi po podłodze przed siebie, aż zegniesz ciało w biodrach, a twój tors spocznie na udach. Złóż głowę na podłodze, wyciągając plecy – tak, by były jak najdłuższe. Ręce możesz wyciągnąć przed siebie lub położyć je wzdłuż ciała, po obu stronach – dłonie powinny być zwrócone ku górze. Rozluźnij ciało, pozwól by brzuch luźno opadł na nogi i delikatnie go do nich dociskaj. Pozostań w tej pozycji przez 5 minut.

Ułatwienie: aby zwiększyć nacisk na brzuch, a przez to skuteczniej zwalczyć wzdęcie, możesz zwinąć dłonie w pięści i podłożyć je pod dolną część brzucha, zanim złożysz go na nogach.


– Paschimottanasana czyli wychylenie w przód w pozycji siedzącej

W tej pozycji rozluźnia się całe ciało oraz ogólnie poprawia trawienie.

Usiądź, pośladki na zwiniętym ręczniku lub kocu, nogi wyciągnięte przed siebie. Podciągnij palce u stóp w kierunku łydek. Dłonie oprzyj o podłogę po obu stronach ciała, wciskając je w podłogę, wyciągnij kręgosłup, ściągnij łopatki, dociśnij pośladki do koca. Na wydechu zegnij się w biodrach i pochyl do przodu. Pomóż sobie, „maszerując” dłońmi wzdłuż ciała; kiedy się wychylisz do przodu, możesz je położyć na wzdłuż ciała lub nogach, obejmując dłońmi stopy. Z każdym wdechem lekko unieś ciało i wyciągnij kręgosłup; z każdym wydechem zniżaj ciało ku nogom. Pozostań w tej pozycji przez trzy minuty. Po wstaniu, wzdęcie powinno cię łatwo opuścić.

Ułatwienia: możesz lekko ugiąć nogi w kolanach, jeśli głębokie pochylenie się przy prostych nogach jest dla Ciebie za trudne.

Poniżej znajdziesz film, pokazujący, krok po kroku, jak poprawnie wykonać to ćwiczenie.


– Ananda Balasana czyli pozycja szczęśliwego dziecka

W tej pozycji rozluźnia się dół pleców i całe podbrzusze – dlatego Ananda Balasana jest dosłownie pogramcą utkniętych gazów! Ale korzyści jest więcej. W teorii jogi pozycja ta zalecana jest nie tylko jako ćwiczenia na wzdęcia, ale też jako sposób na rozluźnienie umysłu.

Połóż się na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach i uniesionymi w górę – w ten sposób, by Twoje stopy były skierowane ku sufitowi, a nogi rozłożone były po obu stronach ciała (szeroko rozkraczone). Dolna część pleców powinna leżeć płasko na podłodze, ale bez unoszenia bioder z ziemi czy zaokrąglania pleców. Dłońmi złap stopy i pociągnij je tak, jakbyś chciała sprowadzić kolana na podłogę, docisnąć nogi w dół – jednocześnie stopami naciskając na dłonie tak, by stawiać im opór. Pozostań w tej pozycji przez minutę. Nie dziw się, jeśli jeszcze w trakcie ćwiczenia wzdęcia zaczną Cię opuszczać!

Ułatwienia: możesz złapać dłońmi za stopy od środka albo od zewnątrz – jak Ci wygodniej. Możesz też ćwiczyć z każdą nogą po kolei lub objąć ramionami uda, jeśli trudno Ci sięgnąć stóp. Ta pozycja jest dobrym zamiennikiem Pawanmuktasany (to była pierwsza opisana pozycja) dla osób, które mają brzuszki. Wystający brzuch może utrudniać pozycje, związane z przyciąganiem nóg do klatki piersiowej. W pozycji szczęśliwego dziecka nogi są odwiedzione na boki i brzucha nie trzeba uciskać.

Rzuć okiem na filmik poniżej. Króciutko, ale dokładnie pokazuje, jak powinna wygladać prawidłowo przyjęta pozycja szczęśliwego dziecka.


Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.


majtki bielizna pochłaniająca wiatry i gazy
Antybąkowa bielizna skutecznie pozbawi gazy zapachu. Całkowicie! Przepuści wyłącznie ciepłe powietrze.
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula

Szkoda, że tak późno o nich usłyszałam!

Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki ?

Urszula M. z Warszawy
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
5
2020-01-02T15:18:08+01:00
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula
Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki ? Urszula M. z Warszawy

Dzięki tej bieliźnie problem przestał istnieć

Testimonial zadowolonej z antybąkowej bielizny klientki
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-05-12T01:45:42+02:00

Ta bielizna daje mi nadzieję, że ludzie nic nie poczują

pozytywna recenzja bielizny na bąki. zrzut ekrany z Facebooka
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2023-05-06T19:40:20+02:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Idealne na podróże

Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha!

Barbara K. ze Szczecina
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
5
2018-11-30T21:48:00+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha! Barbara K. ze Szczecina
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Super do samochodu

Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację.

Tadeusz M. Szczecin
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
5
2018-11-30T21:48:31+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację. Tadeusz M. Szczecin
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Do biura

Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy.

Katarzyna A. Katowice
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
5
2018-12-01T01:00:07+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy. Katarzyna A. Katowice

Polecam tę bieliznę ze względu na jej antybakteryjne działanie!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T01:47:01+01:00

Byłam sceptyczna, ale już nie jestem!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
5
2021-03-26T01:48:20+01:00

Super do spania

Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam!

Eliza U. z Gdańska
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
5
2019-05-30T22:42:01+02:00
Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam! Eliza U. z Gdańska

Wreszcie ktoś przełamał tabu!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T02:05:03+01:00

Idealna bielizna na długie podróże!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T02:06:08+01:00

Ta bielizna działa!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T02:07:13+01:00

Doskonałe rozwiązanie na problemy z jelitami!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T02:08:15+01:00

Niestandardowe rozwiązanie!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T02:09:23+01:00

Ta bielizna ratuje mi życie!

Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
2021-03-26T02:10:17+01:00
6
Wiatrodyskretni | Antybąkowa bielizna
bielizna-na-nietrzymanie-moczu-reklama
zalety sklepu wiatrodyskretni w punktach
schemat działania antybąkowej bielizny
Daj nam znać, czego szukasz! Zostaw swój adres e-mail, a wyślemy Ci info natychmiast, jak tylko towar wróci na półki.
X