fbpx
wzdęcia bielizna pochłaniająca gazy bąki

Wzdęcia – jak się ich pozbyć? 10 udowodnionych sposobów!

Wzdęcia są paskudne: nieestetycznie wydymają brzuch i wywołują konieczność oddawania gazów. Oba objawy są wstydliwe i nie wiadomo, co z nimi robić… Jak z nimi walczyć, by wygrać?


Wzdęcia to inaczej gazy, zgromadzone w brzuchu. Gazy te są efektem ubocznym procesów trawiennych, a dokładniej – fermentowania pokarmu w jelitach. Czasem naprodukuje się ich dużo i z jakiegoś powodu nie znajdują ujścia. A my mamy uczucie, że brzuch się nam wydyma i napina. Czujemy ogólny dyskomfort, mamy wrażenie „zatkania”. Wzdęty brzuch może nawet boleć. No i, co tu kryć, nieładnie wygląda.


Wzdęcia – jak z nimi walczyć?

Wzdęcia na ogół nie są poważymy problemem zdrowotnym: 16-30 proc. osób doświadcza ich od czasu do czasu. Najczęściej są spowodowane rodzajem spożywanego pokarmu, sposobem jedzenia czy nietolerancja pokarmową. Czasem jednak mogą świadczyć o chorobie (kiedy – piszemy pod koniec tekstu). Wzdęcia – oto 10 sprawdzonych sposobów na to, jak sobie pomóc.


Dokładnie gryź to, co zjadasz.

Proces trawienia zaczyna się w jamie ustnej (zwłaszcza, jeśli chodzi o węglowodany). Porządnie i dokładnie gryzienie jedzenia powoduje dobre jego rozdrobnienie i wymieszanie ze śliną. W ślinie znajdują się enzymy, wstępnie przygotowujące jedzenie na spotkanie z żołądkiem. Tak przygotowane jedzenie będzie sprawniej strawione i powstanie mniej gazów jako efekt uboczny.


Nie rozmawiaj podczas jedzenia.

Wzdęcia składają się z dwóch elementów: gazów, wyprodukowanych w brzuchu przez bakterie oraz powietrza, które zostało połknięte. Choć rozmowa przy stole to element dobrych manier, mówienie podczas jedzenia sprzyja połykaniu powietrza. Potem, po dotarciu do jelit, powietrze to zamieni się we wzdęcia. Połykaniu powietrza sprzyja także żucie gumy do żucia, picie przez słomkę oraz picie napojów gazowanych.


Nie wstrzymuj gazów.

Oddawanie gazów jest naturalne, jak kichanie i kaszel. Ale te dwie ostatnie przypadłości są akceptowane społecznie (choć z trudem), natomiast oddawanie gazów uważane jest za wstyd, powód do zażenowania i wielką gafę. Wstrzymujemy je więc, gdy jesteśmy wśród ludzi. A to powoduje, że gazy się gromadzą, wzdęcie rośnie, a brzuch się nadyma coraz mocniej i w końcu zaczyna boleć. Jeśli czujesz potrzebę oddania gazów, po prostu je uwolnij. Jesteś wśród ludzi? Możesz wyjść do toalety. Jeśli jednak wstydzisz się, że ktoś Cię na tym przyłapie albo nie możesz wyjść – poratuj się specjalną bielizną, pochłaniającą i filtrującą gazy. Gdy masz ją na sobie, możesz sobie ulżyć, a otoczenie niczego nie zauważy, ponieważ bielizna nie przepuści ani jednej cząsteczki zapachu. Taką bieliznę można znaleźć tutaj: antywiatrowa bielizna damska i antywiatrowa bielizna męska.


Wzdęcia wywołują niektóre pokarmy, wyeliminuj je.

Takie skutki wywołują czasem pokarmy, które są bardzo bogate w błonnik lub składniki, które sprzyjają fermentowaniu pokarmu w jelitach. To, na jakie pokarmy reagujesz najbardziej, zależy od tego, jak pracuje Twój brzuch – musisz samodzielnie wyśledzić „winowajców” (najlepiej prowadząc „wzdęciowy dziennik”). Jest duża szansa, że na tej liście znajda się czosnek, cebula, warzywa kapustne, brokuły, brukselka, kalafior, karczochy, różnego rodzaju fasole, groch, a nawet jabłka czy gruszki. Bogate w błonnik pokarmy to razowe pieczywo i makarony, otręby, płatki owsiane.


Wzdęcia mogą być powodowane przez substancje słodzące – zrezygnuj z nich.

Wzdęcia bardzo często są wywoływane przez takie słodziki, jak ksylitol, sorbitol i mannitol. Substancje te są często dodawane do gum do żucia oraz do potraw, które są oznaczane jako nie zawierające cukru – jako że słodziki te są właśnie stosowane zamiast cukru. Zwłaszcza spożywane w dużych ilościach, mogą wywoływać wzdęcia, a nawet biegunki. Jeśli chcesz czymś zastąpić cukier, wybierz erytrytol, jest najbardziej neutralny dla organizmu.


Bierz probiotyki.

Wzdęcia i wywołujące je gazy są wytworem bakterii, pracujących w układzie pokarmowym. Skład osobniczej flory bakteryjnej ma wpływ na ilość tych gazów – niektóre bakterie są tutaj bardziej pracowite. Wiele badań sugeruje, że zażywanie suplementów probiotycznych (czyli zawierających dobre bakterie) może zmniejszyć skłonność do wzdęć, bo „naprawia” florę bakteryjną jelit. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią z powodu zaburzeń trawiennych.


Wzdęcia mogą być spowodowane zatwardzeniami – zwalcz je.

Zatwardzenia (czyli zalegająca w jelitach zawartość) sprzyjają większej fermentacji i produkcji gazów. To raz. Dwa: zalegająca treść stanowi przeszkodę, przez którą gazy muszą się przeciskać do ujścia – więc uchodzą mniej sprawnie i zalegają w jelitach. Dlatego im mniej zatwardzeń, tym mniej wzdęć. A zatwardzeń nie ma, jeśli się odpowiednio dużo ruszamy i pijemy odpowiednio dużo płynów (min 1,5 litra dziennie!).


Bierz enzymy, wpierające trawienie.

Dostępne bez recepty, mogą wspomóc Twoje procesy trawienne. Który Ci pomoże? Musisz wypróbować. Być może masz problem z trawieniem laktozy – wtedy pomoże Ci laktaza. Alfa galaktosydaza zmniejsza produkcję gazów, dipeptydylo-peptydaza IV i proteaza pomagają trawić gluten i kazeinę, amylaza wspomaga trawienie węglowodanów. Taki zestaw enzymów możesz znaleźć np. w preparacie ZZZ DPP Complex (znajdziesz go np. tutaj: kliknij).


Spróbuj czegoś, co rozluźni jelita.

Wzdęcia często są spowodowane problemami w transporcie zawartości jelit – a zaburzenia transportu są z kolei spowodowane skurczami jelit. Co na to pomoże? Ciepłe okłady, zażywanie środków przeciwskurczowych (popularna no-spa). Miłośnicy kuracji ziołowych mogą sięgnąć po herbatkę lub olejek z mięty pieprzowej, mięta ma właściwości rozkurczowe.


Kontroluj wielkość posiłków.

Osoby, mające tendencje do wzdęć, będą się czuły „przepełnione” także wtedy, kiedy zjedzą zbyt dużą porcję jedzenia naraz. Lepiej dodaj dodatkowy posiłek do jadłospisu, niech będą mniejsze, a liczniejsze.


Wzdęcia – kiedy do lekarza?

Trzeba sprawdzić, czy coś się nie dzieje np. z jelitami, jeśli wzdęcia zdarzają Ci się na okrągło, są rzeczywiście bardzo dolegliwe albo nagle robi się ich znacznie więcej. Niepokojące są też wzdęcia, towarzyszące zmianom w pracy układu pokarmowego, np. stolce stały się cienkie (tzw. ołówkowate), zaczęły Cię męczyć nawracające biegunki albo bóle brzucha. W takich przypadkach lepiej skontrolować, skąd te problemy.


Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.

majtki bielizna pochłaniająca wiatry i gazy
Antybąkowa bielizna skutecznie pozbawi gazy zapachu. Całkowicie! Przepuści wyłącznie ciepłe powietrze.

Męczą Cię wzdęcia? Z pewnością zainteresują Cię także te teksty: 

Wzdęcia i gazy – 10 pokarmów, które je wywołują

Gazy i wzdęcia – czym zastąpić 10 pokarmów, które najczęściej je wywołują

Śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować?

Wzdęcie – jak sobie ułatwić wypuszczenie gazów

Śmierdzące gazy – czy środki przeczyszczające pomogą?

Częste gazy – dlaczego puszczam je nawet przez sen?


Super do spania

Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam!

Eliza U. z Gdańska
5.0
2019-05-30T22:42:01+00:00
Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam! Eliza U. z Gdańska
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Idealne na podróże

Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha!

Barbara K. ze Szczecina
5.0
2018-11-30T21:48:00+00:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha! Barbara K. ze Szczecina
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Super do samochodu

Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację.

Tadeusz M. Szczecin
5.0
2018-11-30T21:48:31+00:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację. Tadeusz M. Szczecin
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Do biura

Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy.

Katarzyna A. Katowice
5.0
2018-12-01T01:00:07+00:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy. Katarzyna A. Katowice
5
4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czekam na ten produkt! Zostaw nam swój adres email, a poinformujemy Cię, gdy towar się znów pojawi w sklepie.
Email Ilość Nikomu nie zdradzimy Twojego adresu email.
X