fbpx
zespół jelita drażliwego bielizna pochłaniająca gazy bąki

Zespół jelita drażliwego – 6 najczęstszych objawów

Zespół jelita drażliwego to częsty problem: na każdą setkę ludzi, dwie osoby będą zmagać się z tym problemem. I tak, właśnie „zmagać się”, bo ta choroba potrafi obrzydzić codzienność.


Zespół jelita drażliwego wpływa na częstotliwość wypróżnień i jest źródłem bólu oraz dyskomfortu. Stan zdrowia chorego pogarsza się pod wpływem takich czynników, jak stres, zmęczenie, mała ilość snu czy niechlujna dieta. A że są to czynniki, których na co dzień trudno jest uniknąć, więc chorzy cierpią często – jeśli nie bez przerwy.

Oto objawy, które najczęściej występują w tej chorobie, oraz kilka sugestii jak sobie z nimi radzić.


Ból w dole brzucha i skurcze

Zespół jelita drażliwego dosłownie równa się ból. To najczęstszy objaw. Jelita są napięte, kurczą się często, gwałtownie i w nieskoordynowany

zespół jelita drażliwego antybąkowa bielizna pochłaniająca gazy bąki
Zespół jelita drażliwego: ból koncentruje się zazwyczaj w obszarze jelita cienkiego (na rysunku oznaczone jest jako „small intestine”)

sposób – to powoduje, że ból koncentruje się w dole brzucha. Wypróżnianie się jest także związane z napadami bólu.

Co robić: przede wszystkim trzeba znaleźć dietę, którą jelita będą najlepiej tolerować. To sprawa osobista, bo każdy z nas reaguje inaczej – ale spróbuj diety o niskiej zawartości pokarmów z grupy FODMAP (jeśli znasz angielski, wyczerpujący przewodnik znajdziesz tutaj; jeśli nie

czytasz po angielsku, spróbuj tej strony – jest poświęcona diecie Low FODMAP i przyjemnie wyczerpująca temat). Doraźnie, napad skurczu jelit pomagają złagodzić ciepłe okłady (możesz wykorzystać termofor, poduszkę elektryczną lub żelowe kompresy, które można podgrzewać w gorącej wodzie lub kuchence mikrofalowej) oraz środki rozkurczowe (popularna no-spa).


Biegunka lub uparte zatwardzenia

Zespół jelita drażliwego może przebiegać z biegunką lub odwrotnie, z zatwardzeniami. Albo wciąż biegasz do toalety, albo nie możesz się w ogóle załatwić. A co piąty chory doświadcza na przemian obu tych sensacji.

Zatwardzenie dopada ok. połowę chorych. Wypróżniają się oni mniej niż trzy razy w tygodniu. Zaleganie kału w jelitach jest bolesne, ale ból zmniejsza się po wypróżnieniu. Po wypróżnieniu zostaje uczucie, że nie załatwiło się sprawy do końca – i jest to typowe dla tej choroby.

Postać biegunkową ma mniej więcej jedna trzecia cierpiących na zespół jelita drażliwego. Średnio kosztuje to ich 12- 15 wizyt w toalecie w tygodniu. Wizyty te często są gwałtowne: gdy czujesz, że musisz iść to łazienki, zazwyczaj czujesz, że musisz iść TERAZ. Kał jest zazwyczaj luźny i wodnisty, często zawiera śluz.

Co robić: w przypadku zatwardzeń może pomóc ruch, picie większej ilości płynów i dieta, bogata w rozpuszczalny błonnik. W przypadku biegunek często pomaga zażywanie „dobrych bakterii” i wspomniane wcześniej diety o niskiej zawartości pokarmów typu FODMAP. Wybierając suplement z „dobrymi bakteriami” szukaj takiego, który ma jak najbogatszy skład (np. zwiera 7-9 rodzajów kultur różnych bakterii). Nigdy nie wiadomo, jakiego rodzaju bakterii Ci brakuje.


Gazy i wzdęcia –a dokładniej: duuużo gazów i wzdęć

Zespół jelita drażliwego powoduje zmiany w sposobie trawienia pokarmów, to może być źródłem nadmiernej produkcji gazów. Problem ten – według badań – dotyka aż 83 proc. chorych! I to we wszystkich trzech rodzajach zespołu jelita drażliwego: biegunkowym, zaparciowym i mieszanym. Czują się często odęci, jest im z tym niewygodnie. Mają uczucie przelewania się w brzuchu i czują często przymus uwolnienia wiatrów. Niestety, wiatry te często mają wyraźnie brzydki zapach (spowodowany zaburzeniami w funkcjonowaniu bakterii jelitowych). To fatalnie, bo funkcjonując w ciągu dnia między ludźmi nie można wypuścić gazów – a wstrzymywanie ich nasila bóle brzucha i wzdęcia.

Co robić: unikać w diecie laktozy – nasila ona wzdęcia. Warto zaopatrzyć się w specjalną bieliznę filtrującą gazy i bąki. Umożliwia ona zmniejszenie ciśnienia w brzuchu w sposób niezauważalny dla otoczenia, ponieważ całkowicie pozbawia wypuszczane gazy jakiegokolwiek zapachu. Taką bieliznę można znaleźć tutaj: antywiatrowa bielizna damska i antywiatrowa bielizna męska.


Zespół jelita drażliwego może wywoływać nietolerancje pokarmowe

Choroba ta może się nasilać pod wpływem niewłaściwej diety. Aż trzy czwarte chorych melduje, że pewne pokarmy nasilają ich dolegliwości – i do tego stopnia, że wolą ich w ogóle unikać! Czasem prowadzi to do wykluczania z diety całych grup produktów.

Co robić: trzeba obserwować swój organizm i zestawić swój własny zestaw „nie dotykać”. Najczęściej nietolerancja dotyczy glutenu, laktozy, kawy, mocnej czarnej herbaty, napojów słodzonych, alkoholu i pokarmów o wysokiej zawartości FODMAP.


Zespół jelita drażliwego wpływa na nastrój i sen

Chorzy na zespół jelita drażliwego często zmagają się z wiecznym zmęczeniem, problemami ze snem, obniżeniem nastroju, a nawet mają skłonność do depresji. Mają trudności z zasypianiem, wybudzają się i nie mogą ponownie zasnąć, a rano czują się niewypoczęci. Takie symptomy ma ponad połowa z dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Odbija się to negatywnie na ich życiu zawodowym i towarzyskim. Co gorsza, na wieczne zmęczenie nie pomaga spanie dłużej – a niewyspanie nasila objawy choroby.

Co robić: wielu osobom pomaga praktykowanie technik relaksacyjnych i medytacja, innym terapia behawioralna (pomaga oswoić codzienność z chorobą i mniej się nią przejmować). Zalecane jest utrzymywanie drobiazgowej higieny snu (więcej informacji o higienie snu znajdziesz tutaj). Ale często pomaga tak prosty sposób, jak picie przed snem herbatek ziołowych z melisą, walerianą i chmielem.Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.

majtki bielizna pochłaniająca wiatry i gazy
Antybąkowa bielizna skutecznie pozbawi zapachu śmierdzące gazy w jelitach. Całkowicie! Przepuści wyłącznie ciepłe powietrze.

majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Super do samochodu

Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację.

Tadeusz M. Szczecin
Wiatrodyskretni
5
2018-11-30T21:48:31+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację. Tadeusz M. Szczecin

Super do spania

Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam!

Eliza U. z Gdańska
Wiatrodyskretni
5
2019-05-30T22:42:01+02:00
Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam! Eliza U. z Gdańska
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula

Szkoda, że tak późno o nich usłyszałam!

Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki 🙂

Urszula M. z Warszawy
Wiatrodyskretni
5
2020-01-02T15:18:08+01:00
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula
Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki 🙂 Urszula M. z Warszawy
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Do biura

Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy.

Katarzyna A. Katowice
Wiatrodyskretni
5
2018-12-01T01:00:07+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy. Katarzyna A. Katowice
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Idealne na podróże

Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha!

Barbara K. ze Szczecina
Wiatrodyskretni
5
2018-11-30T21:48:00+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha! Barbara K. ze Szczecina
5
5
Wiatrodyskretni

Zainteresował Cię ten wpis? Rzuć więc okiem także na te teksty:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czekam na ten produkt! Zostaw nam swój adres email, a poinformujemy Cię, gdy towar się znów pojawi w sklepie.
Email Ilość Nikomu nie zdradzimy Twojego adresu email.
X
%d bloggers like this: