Twój koszyk jest obecnie pusty!
Zespół jelita drażliwego – 6 najczęstszych objawów
Zespół jelita drażliwego to częsty problem: na każdą setkę ludzi, dwie osoby będą zmagać się z tym problemem. I tak, właśnie „zmagać się”, bo ta choroba potrafi obrzydzić codzienność.
Zespół jelita drażliwego wpływa na częstotliwość wypróżnień i jest źródłem bólu oraz dyskomfortu. Stan zdrowia chorego pogarsza się pod wpływem takich czynników, jak stres, zmęczenie, mała ilość snu czy niechlujna dieta. A że są to czynniki, których na co dzień trudno jest uniknąć, więc chorzy cierpią często – jeśli nie bez przerwy.
Oto objawy, które najczęściej występują w tej chorobie, oraz kilka sugestii jak sobie z nimi radzić.
Ból w dole brzucha i skurcze
Zespół jelita drażliwego dosłownie równa się ból. To najczęstszy objaw. Jelita są napięte, kurczą się często, gwałtownie i w nieskoordynowany
sposób – to powoduje, że ból koncentruje się w dole brzucha. Wypróżnianie się jest także związane z napadami bólu.
Co robić: przede wszystkim trzeba znaleźć dietę, którą jelita będą najlepiej tolerować. To sprawa osobista, bo każdy z nas reaguje inaczej – ale spróbuj diety o niskiej zawartości pokarmów z grupy FODMAP (jeśli znasz angielski, wyczerpujący przewodnik znajdziesz tutaj; jeśli nie
czytasz po angielsku, spróbuj tej strony – jest poświęcona diecie Low FODMAP i przyjemnie wyczerpująca temat). Doraźnie, napad skurczu jelit pomagają złagodzić ciepłe okłady (możesz wykorzystać termofor, poduszkę elektryczną lub żelowe kompresy, które można podgrzewać w gorącej wodzie lub kuchence mikrofalowej) oraz środki rozkurczowe (popularna no-spa).
Biegunka lub uparte zatwardzenia
Zespół jelita drażliwego może przebiegać z biegunką lub odwrotnie, z zatwardzeniami. Albo wciąż biegasz do toalety, albo nie możesz się w ogóle załatwić. A co piąty chory doświadcza na przemian obu tych sensacji.
– Zatwardzenie dopada ok. połowę chorych. Wypróżniają się oni mniej niż trzy razy w tygodniu. Zaleganie kału w jelitach jest bolesne, ale ból zmniejsza się po wypróżnieniu. Po wypróżnieniu zostaje uczucie, że nie załatwiło się sprawy do końca – i jest to typowe dla tej choroby.
– Postać biegunkową ma mniej więcej jedna trzecia cierpiących na zespół jelita drażliwego. Średnio kosztuje to ich 12- 15 wizyt w toalecie w tygodniu. Wizyty te często są gwałtowne: gdy czujesz, że musisz iść to łazienki, zazwyczaj czujesz, że musisz iść TERAZ. Kał jest zazwyczaj luźny i wodnisty, często zawiera śluz.
Co robić: w przypadku zatwardzeń może pomóc ruch, picie większej ilości płynów i dieta, bogata w rozpuszczalny błonnik. W przypadku biegunek często pomaga zażywanie „dobrych bakterii” i wspomniane wcześniej diety o niskiej zawartości pokarmów typu FODMAP. Wybierając suplement z “dobrymi bakteriami” szukaj takiego, który ma jak najbogatszy skład (np. zwiera 7-9 rodzajów kultur różnych bakterii). Nigdy nie wiadomo, jakiego rodzaju bakterii Ci brakuje.
Gazy i wzdęcia –a dokładniej: duuużo gazów i wzdęć
Zespół jelita drażliwego powoduje zmiany w sposobie trawienia pokarmów, to może być źródłem nadmiernej produkcji gazów. Problem ten – według badań – dotyka aż 83 proc. chorych! I to we wszystkich trzech rodzajach zespołu jelita drażliwego: biegunkowym, zaparciowym i mieszanym. Czują się często odęci, jest im z tym niewygodnie. Mają uczucie przelewania się w brzuchu i czują często przymus uwolnienia wiatrów. Niestety, wiatry te często mają wyraźnie brzydki zapach (spowodowany zaburzeniami w funkcjonowaniu bakterii jelitowych). To fatalnie, bo funkcjonując w ciągu dnia między ludźmi nie można wypuścić gazów – a wstrzymywanie ich nasila bóle brzucha i wzdęcia.
Co robić: unikać w diecie laktozy – nasila ona wzdęcia. Warto zaopatrzyć się w specjalną bieliznę filtrującą gazy i bąki. Umożliwia ona zmniejszenie ciśnienia w brzuchu w sposób niezauważalny dla otoczenia, ponieważ całkowicie pozbawia wypuszczane gazy jakiegokolwiek zapachu. Taką bieliznę można znaleźć tutaj: antywiatrowa bielizna damska i antywiatrowa bielizna męska.
Zespół jelita drażliwego może wywoływać nietolerancje pokarmowe
Choroba ta może się nasilać pod wpływem niewłaściwej diety. Aż trzy czwarte chorych melduje, że pewne pokarmy nasilają ich dolegliwości – i do tego stopnia, że wolą ich w ogóle unikać! Czasem prowadzi to do wykluczania z diety całych grup produktów.
Co robić: trzeba obserwować swój organizm i zestawić swój własny zestaw „nie dotykać”. Najczęściej nietolerancja dotyczy glutenu, laktozy, kawy, mocnej czarnej herbaty, napojów słodzonych, alkoholu i pokarmów o wysokiej zawartości FODMAP.
Zespół jelita drażliwego wpływa na nastrój i sen
Chorzy na zespół jelita drażliwego często zmagają się z wiecznym zmęczeniem, problemami ze snem, obniżeniem nastroju, a nawet mają skłonność do depresji. Mają trudności z zasypianiem, wybudzają się i nie mogą ponownie zasnąć, a rano czują się niewypoczęci. Takie symptomy ma ponad połowa z dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Odbija się to negatywnie na ich życiu zawodowym i towarzyskim. Co gorsza, na wieczne zmęczenie nie pomaga spanie dłużej – a niewyspanie nasila objawy choroby.
Co robić: wielu osobom pomaga praktykowanie technik relaksacyjnych i medytacja, innym terapia behawioralna (pomaga oswoić codzienność z chorobą i mniej się nią przejmować). Zalecane jest utrzymywanie drobiazgowej higieny snu (więcej informacji o higienie snu znajdziesz tutaj). Ale często pomaga tak prosty sposób, jak picie przed snem herbatek ziołowych z melisą, walerianą i chmielem.
Zainteresował Cię ten wpis? Rzuć więc okiem także na te teksty:
- Śmierdzące gazy a FODMAP – co je łączy?
- Wzdęcia i gazy – 10 pokarmów, które je wywołują
- Gazy i wzdęcia – czym zastąpić 10 pokarmów, które najczęściej je wywołują
- Częste gazy – dlaczego puszczam je nawet przez sen?
- Nadmierne wzdęcia po pizzy – tak czy nie?
- Śmierdzące gazy – DLACZEGO je puszczam?
- Nadmierne gazy? Te pokarmy na pewno ich NIE wywołają
- Śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować?
- Częste gazy i wzdęcia a refluks – czy jest między nimi związek?
Jeśli nękają Cię częste gazy, wzdęcia i śmierdzące bąki, z pewnością zainteresuje Cię to rozwiązanie: specjalna antybąkowa bielizna, która pochłania zapach bąków. Z tyłu posiada specjalny panel, w postaci utkanej z aktywnego węgla tkaniny. W tej tkaninie zostanie uwięziona każda cząsteczka zapachu! Bielizna nie przepuści na zewnątrz nic, żadnej woni! Pranie usuwa z tkaniny zgromadzone gazy i po wysuszeniu bielizna znów działa jak nowa.