fbpx
gazy i wzdęcia majtki bielizna filtrująca pochłaniająca bąki gazy antybąkowa

Gazy i wzdęcia – czym zastąpić 10 pokarmów, które najczęściej je wywołują

Gazy i wzdęcia mogą być wywoływane przez pewne rodzaje jedzenia. Większość poradników koncentruje się na tym, jakie to pokarmy – i zaleca ich eliminację. My idziemy dalej: radzimy, czym można je w diecie zastąpić.


Gazy i wzdęcia to popularny problem: z wzdętym brzuchem boryka się (przynajmniej od czasu do czasu) co trzecia osoba. I choć zdarza się, że gazy i wzdęcia są wynikiem problemu zdrowotnego, w większość wypadków przyczyny są bardziej prozaiczne: tkwią w przyzwyczajeniach pokarmowych. I czasem trzeba naprawdę niewielkiego wysiłku, by wprowadzić zmiany, które zapewnią pożegnanie gazów i wzdęć. W dodatku bez szkody dla zdrowia – bo każdy składnik diety da się zastąpić innym, bardziej sprzyjającym brzuchowi.


Fasola

Absolutna królowa gazów i wzdęć. Ten zdrowy rodzaj jedzenia to istny producent gazów. Zdrowy człowiek składniki fasoli strawi bez problemu. Jednak u osób o wrażliwych jelitach (np. ciepiących na zespół jelita drażliwego) podczas trawienia fasoli powstają inne rodzaje gazów i jest ich więcej. Może się też pojawić biegunka.

Co w zamian: niektóre rodzaje fasoli są lżej strawne, np. czarna fasola lub fasola, zwana pinto (to ta w plamki i łatki). Lżej strawna będzie też fasola, moczona przez co najmniej 12 godzin przed gotowaniem oraz fasola wcześniej skiełkowana


Soczewica

Krewniaczka fasoli. Też zdrowa (zawiera błonnik, żelazo, miedź i mangan) i też gazotwórcza. Błonnik w takiej ilości niektórym może sprawiać problemy trawienne, a zawarte w soczewicy cukry być przyczyna produkcji gazów.

Co w zamian: wybieraj jaśniejsze gatunki soczewicy, np. czerwona powoduje mniej wzdęć, niż zielona. Podobnie, jak w przypadku fasoli, mocz soczewice przez ugotowaniem.


Brokuły i ich krewniacy

Czyli warzywa kapustowate: do rodziny należą też np. kalafiory, wszelkie kapusty i brukselka. Są zdrowym źródłem witamin C i K, potasu i żelaza – ale też cukrów, będących źródłem wzdęć.

Co w zamian: warzywa kapustowate są lżej strawne, jeśli są zagotowane, ale jeśli i w takiej postaci dają ci gazy i wzdęcia, sięgaj raczej po cukinię, szpinak, ogórki, słodkie ziemniaki, sałatę i cykorię.


Cebula

Choć nie je się ich dużo, są podstawowym w diecie źródłem fruktanów (rodzaj rozpuszczalnego błonnika), związków powodujących gazy i wzdęcia. U wrażliwców już nawet niewielki dodatek cebuli nadmie brzuch.

Co w zamian: tutaj także sprawdza się zasada, że surowe silniej działa – więc po ugotowaniu lub usmażeniu cebula jest nieco mniej wzdymająca. Ale jeśli dalej daje ci gazy i wzdęcia, zastąp jej obecność ostrymi w smaku przyprawami. Możesz też spróbować czosnku niedźwiedziego.


Jęczmień

To bogate w minerały i witaminy zboże czasem powoduje problemy. Powodem jest znowu wysoka zawartość błonnika. W jęczmieniu jest też gluten, więc gazy i wzdęcia po jego spożyciu mogą być spowodowane nietolerancją glutenu.

Co w zamian: jęczmień najczęściej w diecie pojawia się w postaci kaszy. Można z powodzeniem kaszę jęczmienną zastąpić kaszą gryczaną. Spróbuj też zastąpić jęczmień brązowym ryżem, kaszką quinoa – wszystkie trzy są też bezglutenowe.


Nabiał

Wiele osób nie toleruje nabiału ze względu na laktozę, cukier, którego jest w nabiale sporo. Amerykańskie źródła podają wręcz, że aż 75 proc. dorosłych osób nie radzi sobie z trawieniem laktozy. Jeśli do nich należysz, po nabiale dopadają Cię gazy i wzdęcia, skurczowe bóle brzucha i biegunka.

Co w zamian: nabiał jest nieocenionym źródłem wapnia, ale równie dobrym źródłem wapnia okazują się być nasiona chia. Możesz kupować też nabiał bez laktozy – w handlu jest sporo bezlaktozowych mleka czy serów. Sprawdź, czy kefiry i jogurty tez wywołują u Ciebie gazy i wzdęcia – wiele osób nie toleruje mleka, ale jogurty i kefiry już tak. Możesz też w kuchni zastąpić mleko mleczkami warzywnymi – z soi, migdałów, kokosa, owsa, ryżu, orzechów laskowych.


Jabłka

Te najpopularniejsze na świecie owoce też mogą wywoływać gazy i wzdęcia! Spowodowane jest to wysoką zawartością błonnika oraz fruktozy, owocowego cukru, który niektórym brzuchom trudno jest strawić. Błonnik i fruktoza, spotykając się w jelitach, fermentują, wytwarzając gazy.

Co w zamian: te same witaminy, co w jabłkach, znajdziesz w cytrusach (mandarynki, pomarańcze, grejpfruty), truskawkach czy jagodach.


Piwo

Kto by się spodziewał – piwo może powodować gazy i wzdęcia. Nie tylko dlatego, że zawiera dwutlenek węgla – a połknięty gaz częściowo trafia do jelit i je rozdyma. Także dlatego, że piwo zwiera sfermentowane ziarna, takie jak pszenica, ryż, jęczmień czy kukurydza – w jelitach przy ich trawieniu powstają gazy. Już pomijamy fakt, że użyte do produkcji piwa ziarna często zawierają gluten.

Co w zamian: najzdrowiej jest pić wodę, ale podejrzewamy, że wolisz chcesz wymienić napój alkoholowy na inny napój alkoholowy : ) Zatem  zamiast piwa sięgaj po wina (czerwone, białe czy różowe) oraz drinki na bazie czystych alkoholi.


Cukrole

Zwane też alkoholami cukrowymi lub alkoholami polihydroksylowymi. To nic innego, jak popularne słodziki: ksylitol, sorbitol, mannitol czy erytrytol. Ponieważ ludzkie ciało ich prawie nie przyswaja, a potrafią oszukać kubeczki smakowe, podszywając się pod słodycz, są stosowane zamiast cukru – żeby obniżyć wartość kaloryczną jedzenia. Ale często powodują gazy i wzdęcia, a nawet rozwolnienia i biegunki u osób wrażliwych.

Co w zamian: jeśli koniecznie chcesz czymś zastąpić cukier, najmniej problemów wywołują erytrytol i stewia.


Pszenica i żyto

Te dwa spokrewnione ze sobą zboża najczęściej powodują gazy i wzdęcia oraz bóle brzucha i biegunki z powodu zawartości glutenu.

Co w zamian: mąkę pszenną i żytnią można z powodzeniem zastąpić mąką ryżową, migdałową, kokosową, owsianą czy mąką gryczaną. Podobnie z pieczywem: sięgaj po gryczane, ryżowe, z ziarna quinoa czy owsiane.


Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z niektórych pokarmów ani nie chcesz ich zastępować innymi – masz jeszcze jedno wyjście, bo gazy i wzdęcia mają nowego, mocarnego przeciwnika!

Jest nim specjalna, antybąkowa bielizna, pochłaniająca zapach gazów i bąków (kliknij i przeczytaj więcej). Ta bielizna zawraca ci wolność: możesz jeść, co chcesz, bez obawy, że zepsujesz powietrze i znajdziesz się przez to w ambarasującej sytuacji. Nawet, jeśli gazy wzbiorą w brzuchu, możesz je spokojnie i dyskretnie wypuścić – z naciskiem na DYSKRETNIE, bo nikt niczego nie zauważy! Bąki, przechodzące przez tę bieliznę, są filtrowane z cząsteczek zapachu i opuszczają ją jako kompletne bezwonne powietrze. Bielizna jest w stanie wchłonąć równowartość 200 bąków – a po praniu jest znowu jak nowa. Tę bieliznę znajdziesz tutaj: antybąkowa bielizna – Sklep.

Wzdęcia i gazy okiełznane – już tylko nad dźwiękiem musisz popracować.

majtki bielizna pochłaniająca wiatry i gazy
Antybąkowa bielizna skutecznie pozbawi zapachu śmierdzące gazy w jelitach. Całkowicie! Przepuści wyłącznie ciepłe powietrze.
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula

Szkoda, że tak późno o nich usłyszałam!

Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki 🙂

Urszula M. z Warszawy
Wiatrodyskretni
5
2020-01-02T15:18:08+01:00
super jest ta bielizna anytbąkowa - testimonial Urszula
Super bielizna. Dowiedziałam się o niej niedawno, a szkoda, bo każdy powinien wiedzieć, że w ogóle są takie możliwości. Żałuję, że dowiedziałam się dopiero teraz, bo ta bielizna oszczędziłaby mi mnóstwo stresu i zakłopotania. No, ale lepiej późno, niż wcale. Ale wracając do tematu: ja, chora na zespół jelita drażliwego, uwielbiam te majtki 🙂 Urszula M. z Warszawy

Dzięki tej bieliźnie problem przestał istnieć

Testimonial zadowolonej z antybąkowej bielizny klientki
Wiatrodyskretni
2021-05-12T01:45:42+02:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Idealne na podróże

Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha!

Barbara K. ze Szczecina
Wiatrodyskretni
5
2018-11-30T21:48:00+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Ta bielizna to"must have" każdego podróżnika. Często wiele godzin spędzam w samolocie. Lepiej to znoszę dzięki tej bieliźnie. Wolność od trzymania gazów to ogromna ulga dla brzucha! Barbara K. ze Szczecina
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Super do samochodu

Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację.

Tadeusz M. Szczecin
Wiatrodyskretni
5
2018-11-30T21:48:31+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Genialne slipy. Jestem kierowcą taksówki. Lepiej, żeby w moim aucie w powietrzu nie było tego, co czasem muszę wypuścić - a kebaba lubię. Slipy anty bąkowe ratują sytuację. Tadeusz M. Szczecin
majtki bielizna filtrująca bąki gazy

Do biura

Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy.

Katarzyna A. Katowice
Wiatrodyskretni
5
2018-12-01T01:00:07+01:00
majtki bielizna filtrująca bąki gazy
Od rana do wieczora jestem między ludźmi, pracuję na dużej sali. Odbieram telefony od klientów. Gazy muszą zaczekać, kiedy telefon dzwoni. Dzięki tej bieliźnie jest mi łatwiej w pracy. Katarzyna A. Katowice

Polecam tę bieliznę ze względu na jej antybakteryjne działanie!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T01:47:01+01:00

Byłam sceptyczna, ale już nie jestem!

Wiatrodyskretni
5
2021-03-26T01:48:20+01:00

Super do spania

Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam!

Eliza U. z Gdańska
Wiatrodyskretni
5
2019-05-30T22:42:01+02:00
Mój chłopak śpi w bokserkach, które dostał ode mnie. Jemu jest bardzo wygodnie, a ja bardzo sobie naprawdę chwalę brak pewnych efektów. Polecam! Eliza U. z Gdańska

Wreszcie ktoś przełamał tabu!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:05:03+01:00

Idealna bielizna na długie podróże!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:06:08+01:00

Ta bielizna działa!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:07:13+01:00

Doskonałe rozwiązanie na problemy z jelitami!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:08:15+01:00

Niestandardowe rozwiązanie!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:09:23+01:00

Ta bielizna ratuje mi życie!

Wiatrodyskretni
2021-03-26T02:10:17+01:00
6
Wiatrodyskretni

Borykasz się ze wzdęciami? Zapewne zainteresuje Cię także te teksty:

Daj nam znać, czego szukasz! Podaj swój adres email, a dostaniesz info natychmiast, jak tylko towar wróci na półki.
X